Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

 1. Czym jest grawerowanie laserem?

Jest to jakby przeciwieństwo druku. Gdy drukujesz w tradycyjny sposób, to drukarka dodaje do papieru tusz w miejscu, gdzie jest nadruk. Grawerowanie laserem, to usuwanie materiału (drewna, sklejki, itp.) w miejscu, gdzie ma być „nadruk”. Powstają wówczas wgłębienia o różnej głębokości. Laserem można nie tylko grawerować, ale też przecinać materiał. Laser zrobi to idealnie równo, bez konieczności polerowania i gładzenia boków.

 1. Jakie materiały są używane przy obróbce laserowej?

Najczęściej wykorzystywanych przeze mnie jest 5 rodzai materiałów. Są to:
Sklejka brzozowa - najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są wszelkie dekoracje drewniane. Wykorzystuję sklejkę o grubościach: 2, 3, 4, 5 i 6 mm.
Akryl / pleksi - lekkie tworzywo sztuczne potocznie zwane plastikiem. Podstawowe kolory, których używam do wykonywania produktów, to: przeźroczysty, biały, czarny, czerwony, niebieski i zielony, złoty i srebrny. Na zamówienie dostępne inne wersje kolorystyczne.
Lustro akrylowe - występuje w dwóch odcieniach: złotym lub srebrnym. Lustro akrylowe nie jest lustrem szklanym, ale jego dużo lżejszą i bezpieczniejszą (nietłukącą się) alternatywą wykonaną z tworzywa. Lustro akrylowe jest lustrem z jednej strony, z drugiej ma wykończenie techniczne (szare matowe).
Filc - materiał lekki, elastyczny, a zarazem wytrzymały. Z filcu wykonuję głównie podkładki i breloki.
Guma - ten materiał wykorzystuję przy produkcji pieczątek.
Poza tym, oprócz wymienionych powyżej przy obróbce laserowej można wykorzystać m.in.: korek, papier i skórę.

 1. Jaka jest maksymalna wielkość pojedynczego elementu do obróbki laserem?

Pracuję na laserze o polu roboczym 900 x 600 mm i jest to maksymalny rozmiar pojedynczego elementu. Projekt nie powinien mieć mniejszych elementów niż 1-2 mm

 1. Jakie jest minimalne zamówienie?

W słowniku POSTWOOD nie ma znaczenia „minimalne zamówienie”.

 1. Jaki jest termin realizacji zamówienia?

Jeśli zamówienie dotyczy produktów ze sklepu, wysyłane są one do 3 dni roboczych po zakupie.
Jeżeli jest to indywidualne zamówienie, to w zależności od złożoności zamówienia od 2-7 dni roboczych, w szczególnych przypadkach dłuższy, ustalany indywidualnie.

 1. Jakie są formy płatności?

Obecnie jedyną dostępną formą płatności dla Klientów indywidualnych jest przedpłata. Jeśli zamówienie jest składane przez firmę jest możliwość wysyłki za pobraniem lub wystawienia Faktury VAT z odroczonym terminem płatności.

 1. Jak złożyć indywidualne zamówienie?

W POSTWOOD można kupić nie tylko gotowe produkty w sklepie internetowym [KLIK], ale złożyć indywidualne zamówienie. Może to być indywidualny projekt któregoś z dostępnych produktów w sklepie (karta pocztowa, wizytówki, dekoracje weselne, toppery na tort, dekory, medale, wycinane litery lub cytaty, itp. Może to też być produkt niedostępny w sklepie, ale możliwy do wykonania na laserze. Projekt może być dostarczony gotowy (patrz pkt.11). Mogę też coś dla Ciebie zaprojektować. Wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres biuro@postwood.pl.

 1. Jak przygotować projekt pod laser?

Jeśli Chcesz samodzielnie przygotować projekt do cięcia lub grawerowania laserem skorzystaj z poniższych wskazówek:

 • Jednostka miary, to milimetr (mm);

 • Projekt stworzony w skali 1:1, co oznacza, że 1 mm na rysunku równy jest 1 mm wyciętego lub grawerowanego materiału;

 • Pojedynczy element projektu nie może być większy niż 600 mm x 900 mm (60 cm x 90 cm), przy czym odstęp od krawędzi do miejsca wycinanego lub grawerowanego powinien mieć minimum 2mm;

 • Kolor linii – czerwony w miejscu cięcia i czarny w miejscu grawerowania.

 • Kolor wypełnienia kształtów dla grawerowania średniego to szary (RGB 120, 120, 120).

 • Kolor wypełnienia kształtów dla grawerowania mocnego to ciemny szary (RGB 20, 20, 20).

 • Wszystkie linie, czcionki i inne powierzchnie grawerowania powinny być zamienione na krzywe. Grawerowany kształt powinien być narysowany linią zamkniętą. W projekcie nie może być wypełnień, masek, efektów, itp.;

 • Laser czyta wszystkie linie i narysowane kształty, również ukryte (bez nadanej grubości i w kolorze białym). Nakładające się linie powodują wydłużenie czasu pracy lasera, co powoduje wzrost kosztów. Wszystkie nakładające się linie należy więc usunąć.

Akceptowalne formaty plikow, to: .cdr, .ai, .dxf, .pdf.