NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI
-
Czym jest grawerowanie laserem?
Jest to jakby przeciwieństwo druku. Gdy drukujesz w tradycyjny sposób, to drukarka dodaje do papieru tusz w miejscu, gdzie jest nadruk. Grawerowanie laserem, to usuwanie materiału (drewna, sklejki, itp.) w miejscu, gdzie ma być „nadruk”. Powstają wówczas wgłębienia o różnej głębokości. Laserem można nie tylko grawerować, ale też przecinać materiał. Laser zrobi to idealnie równo, bez konieczności polerowania i gładzenia boków.
Grawerowanie w porównaniu do drukowania jest jednak dużo dłuższym procesem. To, co wydrukować można w kilka sekund, do grawerowania potrzebuje co najmniej kilku minut.
-
Jakie materiały są używane przy obróbce laserowej?
Najczęściej wykorzystywanych przez nas jest 5 rodzai materiałów. Są to:
Sklejka brzozowa - najpopularniejszy materiał, z którego wykonywanych jest większość dekoracji drewnianych. Wykorzystujemy sklejkę o grubościach: 2, 3, 4, 5 i 6 mm.
Sklejka topolowa - lżejsza od sklejki topolowej, posiadająca ciemniejszy grawer. Wykorzystywana jest do części zaproszeń i kartek drewnianych
Akryl / pleksi - lekkie tworzywo sztuczne potocznie zwane plastikiem. Podstawowe kolory przez nas używane: przeźroczysty, biały, czarny, czerwony, niebieski, zielony, złoty i srebrny. Na zamówienie dostępne inne wersje kolorystyczne.
Lustro akrylowe, zwane też szkłem akrylowym - występuje w dwóch odcieniach: złotym lub srebrnym. Lustro akrylowe nie jest lustrem szklanym, ale jego dużo lżejszą i bezpieczniejszą (nietłukącą się) alternatywą wykonaną z tworzywa. Lustro akrylowe jest lustrem z jednej strony, z drugiej ma wykończenie techniczne (szare matowe).
Filc - materiał lekki, elastyczny, a zarazem wytrzymały. Z filcu wykonujemy głównie podkładki.
Guma - materiał wykorzystywany przy produkcji pieczątek.
Poza tym, oprócz wymienionych powyżej przy obróbce laserowej można wykorzystać m.in.: korek, papier i skórę.
-
Jaka jest maksymalna wielkość pojedynczego elementu do obróbki laserem?
Pracujemy na laserze o polu roboczym 900 x 600 mm i jest to maksymalny rozmiar pojedynczego elementu, jaki możemy wyciąć. Jeśli projekt wykracza poza podany wymiar, możemy przygotować projekt, w którym uwzględnimy w odpowiedni sposób możliwość połączenia poszczególnych elementów tak, by tworzyły całość. Realizowaliśmy takie zamówienia. Projekt nie powinien mieć mniejszych elementów niż 1-2 mm
-
Jakie jest minimalne zamówienie?
W słowniku POSTWOOD nie ma znaczenia „minimalne zamówienie”, zarówno jeśli chodzi o ilość jak i wartość zamówienia. Realizujemy zamówienia już od jednej sztuki. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że w takim przypadku koszt wysyłki znacznie przekroczyć może wartość przedmiotu.
-
Jaki jest termin realizacji zamówienia?
Zamówienia realizowane są w kolejności wpłynięcia i opłacenia zamówienia, chyba że zostało to ustalone inaczej. Wielkość zamówienia nie ma wpływu na czas realizacji.
Termin realizacji zamówienia podawany jest przy każdym produkcie. Jeśli jest to produkt standardowy nie wymagający personalizacji ani żadnych innych zmian, termin ten jest krótszy. Przy produktach, które wymagają akceptacji (informacja o tym, czy produkt wymaga personalizacji podawana jest na stronie produktu), termin ten jest dłuższy. Po dokonaniu zakupu wysyłana jest ze sklepu automatyczna wiadomość o zakupie. Niemniej jednak staramy się, szczególnie jeśli wiemy, że termin realizacji będzie dłuższy, wysłać dodatkową wiadomość z informacją o aktualnym terminie realizacji.
Przy zamówieniach niestandardowych, termin realizacji ustalany jest indywidualnie.
Termin realizacji liczony jest od momentu złożenia i opłacenia zamówienia w przypadku produktów standardowych lub od momentu otrzymania ostatecznej akceptacji projektu.
-
Jakie są formy płatności?
Wykonujemy produkty spersonalizowane, dlatego też jedyną obecnie dostępną formą płatności dla Klientów indywidualnych jest przedpłata. Jeśli zamówienie jest składane przez firmę jest możliwość wysyłki za pobraniem lub wystawienia Faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Opcja ta musi zostać jednak ustalona indywidualnie. Dla firm i instytucji proponujemy preferencyjne warunki współpracy - zapraszamy do kontaktu biuro@postwood.pl
-
Jak złożyć indywidualne zamówienie?
W POSTWOOD można kupić nie tylko gotowe produkty w sklepie internetowym, ale też można złożyć indywidualne zamówienie. Może to być indywidualny projekt któregoś z dostępnych produktów w sklepie (karta pocztowa, wizytówki, dekoracje weselne, toppery na tort, dekory, medale, wycinane litery lub cytaty, itp. Może to też być produkt niedostępny w sklepie, ale możliwy do wykonania na laserze. Z chęcią przygotujemy indywidualny projekt. Projekt może być dostarczony gotowy (patrz pkt.11). Możemy też coś od siebie zaproponować. Zapraszamy do kontaktu: adres e-mail: biuro@postwood.pl.
-
Jak przygotować projekt pod laser?
Jeśli Chcesz samodzielnie przygotować projekt do cięcia lub grawerowania laserem skorzystaj z poniższych wskazówek:
-
Jednostka miary, to milimetr (mm);
-
Projekt stworzony w skali 1:1, co oznacza, że 1 mm na rysunku równy jest 1 mm wyciętego lub grawerowanego materiału;
-
Pojedynczy element projektu nie może być większy niż 600 mm x 900 mm (60 cm x 90 cm), przy czym odstęp od krawędzi do miejsca wycinanego lub grawerowanego powinien mieć minimum 2mm;
-
Kolor linii – czerwony w miejscu cięcia i czarny w miejscu grawerowania.
-
Kolor wypełnienia kształtów dla grawerowania średniego to szary (RGB 120, 120, 120).
-
Kolor wypełnienia kształtów dla grawerowania mocnego to ciemny szary (RGB 20, 20, 20).
-
Wszystkie linie, czcionki i inne powierzchnie grawerowania powinny być zamienione na krzywe. Grawerowany kształt powinien być narysowany linią zamkniętą. W projekcie nie może być wypełnień, masek, efektów, itp.;
-
Laser czyta wszystkie linie i narysowane kształty, również ukryte (bez nadanej grubości i w kolorze białym). Nakładające się linie powodują wydłużenie czasu pracy lasera, co powoduje wzrost kosztów. Wszystkie nakładające się linie należy więc usunąć.
Akceptowalne formaty plikow, to: .cdr, .ai, .dxf, .pdf.
Nieakceptowalne formaty plików: jpg, .png, .gif, .bmp